cover

Medycyna Faktów 1, Vol. 14, 2021

From the editorial board:

DRODZY PAŃSTWO,

pierwszy tegoroczny numer „Medycyny Faktów” jest „na bogato”, jak mówią Czytelnicy. Rzeczywiście zamieściliśmy w nim aż 18 artykułów o bardzo różnorodnej tematyce. Trudno powiedzieć tym razem, że którakolwiek z dziedzin medycyny zdominowała numer. Mamy jednak nieznaczną przewagę prac z zakresu pediatrii, ukierunkowanych przede wszystkim na choroby zapalne. Tuż za nimi znajdują się artykuły z dziedziny neurologii i psychiatrii oraz urologii i ginekologii, chociaż nie jestem do końca przekonany, czy te dwa działy medycyny można połączyć w jedną grupę. Wspólnym mianownikiem jest jednakże stan zapalny – przyjmijmy więc, że można. Pozostałe dziedziny medycyny są reprezentowane w „Medycynie Faktów” przez dwie lub jedną pracę.

Znacznie łatwiej określić, który Autor jest liderem w tym numerze. Używając nomenklatury sportowej, można powiedzieć, że miejsce na najwyższym stopniu podium należy do pediatry – Pana Profesora Adama Sybilskiego, autora trzech artykułów: Niepożądane odczyny po szczepieniu przeciw COVID-19 – jak postępować?, Azytromycyna – zastosowanie w dobie telewizyt i Zakażenia układu oddechowego o etiologii atypowej.

Na drugim stopniu podium znajduje się z kolei team urologiczno-onkologiczny – Pan Doktor Tomasz Wiatr i Pan Profesor Piotr Chłosta z dwoma artykułami: Bezpieczeństwo i skuteczność mirabegronu i solifenacyny w leczeniu nadaktywnego pęcherza moczowego u pacjentów w wieku podeszłym i Terapia skojarzona mirabegronem z tamsulosyną w leczeniu pęcherza nadaktywnego u mężczyzn z objawami z dolnych dróg moczowych. Na trzecim stopniu podium w „Medycynie Faktów” 1/2021 są wszyscy pozostali Autorzy, gdyż stworzyli po jednym dziele.

Kontynuujemy tematykę zaburzeń erekcji, w numerze 1/2021 widzianą oczami diabetologa i kardiologa. Przedstawiamy ważny klinicznie artykuł poświęcony skutecznej terapii efektów ubocznych towarzyszących chemio- i radioterapii. Jak bumerang wraca nierozstrzygnięty dotychczas przez wiele lat temat częstości rytmu serca i znaczenia β-adrenolityków w nadciśnieniu tętniczym. Mamy również kolejną z coraz częściej pojawiających się prac dotyczących substancji terapeutycznych z pogranicza leków i suplementów diety (dzisiaj bergamota). Obfity w prace dział neurologiczno psychiatryczny reprezentują artykuły dotyczące miejsca okskarbazepiny w terapii padaczki, skuteczności kwetiapiny i donepezilu w terapii otępienia u osób starszych oraz zbiór wiadomości o arypiprazolu, przydatny dla lekarza praktyka. Problematykę leczenia przeciwzapalnego i przeciwbólowego poruszono zaś w artykułach o skuteczności połączenia diklofenaku z witaminami z grupy B w praktyce klinicznej i glukozaminy z chondroityną w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Całość pierwszego numeru „Medycyny Faktów” uzupełniają artykuły poświęcone skuteczności trometamolu fosfomycyny w zakażeniach układu moczowego, diagnozowania i terapii choroby refluksowej u niemowląt i małych dzieci oraz skuteczności leków wieloskładnikowych i hybrydowych w ograniczaniu ryzyka sercowo-naczyniowego przedstawionej na kanwie przypadków klinicznych. Miłej lektury.

Redaktor naczelny
Prof. dr hab. n. med. Marek Kuch

PREVIOUS NUMBERS